gyámolítva legyenek mindazon élő ábrázatok, kiknek léte a miénkkel egy tőről fakad,
kiknek vonásai fellelhetők a miénkben, kiknek ajkán nem csöng a szó, csupán tódul a hang,
vagy rí a fájdalom, kiknek azonban szemét látva miénkre ismerünk, mely rezdül, csapong, s
elborul, mint egy másik lélek tükre.
Bajai Hesser Gyula Állatmentő Missió
00/36/30/4336690
az egyesület adószáma: 18352704-1-03
bankszámla száma: 10402513-25116858-00000000
E-mail: hesser@freemail.hu honlap: http://hesser.fw.hu
Amikor az egyesületet alapítottuk, 1997 szeptemberében, nevet kerestünk. Szerettük volna, ha egy személynév is van az egyesület nevében, természetesen, ha csak lehet helybéli, aki sokat tett az állatvédelemért. Egy közismert helytörténeti könyvet, a Rapcsányi monográfiát böngészve az egyesületek felsorolása között szűkszavú, de annál nagyobb örömet jelentő bejegyzésre leltünk:
Országos Állatvédő egyesület fiókja (1903). Első elnöke: Hesser Gyula volt. /377.oldal/
A korabeli társasági életet részletesebben leíró könyvben, már megtudtuk, kik voltak az első elnökség tagjai.
„ Az egyletnek elnöke Hesser Gyula ügyvéd, alelnöke Ruppert Antal tanár, jegyzője Gáspár János tanár, titkára Toch Zsigmond tanár, pénztárosa Kovács Andor pénzügyi magántisztviselő. A hölgybizottság elnöke dr Koller Imréné.”
Egy régi, telefonkönyvhöz hasonló Cím és lakójegyzékben találkozunk az egyesület vezetőivel, az iskolák tanáraival munkahelyükön és otthoni címükön is.
Hesser Gyula nevét több helyen is megtaláljuk, a Takarékpénztár és a Casinó vezetőségében is jelen van. A Casinó abban az időben nem játéktermet jelent, ma művelődési, közösségi háznak neveznénk. Az összejövetel és művelődés helye, nem a szerencsejátéké, mint ahogyan a szó ma jelenti. 1444 kötete van akkoriban a bajai Casinónak, tehát könyvtárként is működik. Egyházi ember is Hesser Gyula, a zsidó hitközség alelnöke. A Magyar Zsidó Levéltárból kapott anyakönyvi kivonat szerint 1850 július 27.-én született, azaz 53 éves volt az egyesület alapításakor.
Neve megtalálható a szabadkai ügyvédi kamara névsorában.
Az első világháború után nem szerepel Hesser Gyula az egyesület jegyzőkönyveiben, nem lehet tudni hogyan végződött az élete és hol van eltemetve. /lásd még az elődeink lapot./
Időközben megtudtuk, hogy Hesser Gyulának élnek leszármazottai, Angliában. Tőlük tudtuk meg, hogy Hesserék 1915 körül Pestre költöztek. A fényképen ők láthatók, Hesser Gyula és felesége Oblath Laura.
Pesten, a Kozma utcai temetőben van a sírjuk.
Sírkövük emlékeztet a bajai zsinagógára. Valószínűleg nem véletlenről van szó, olyan sírkövet csináltattak, amelyik emlékeztet a bajai zsinagóga nyugati oldalára. Ezzel fejezték ki kötődésüket a Duna parti kisvároshoz, ahol életük nagy részét leélték.